Zwiedzanie

Zwiedzanie miasta ułatwiają dwie trasy turystyczne: Miejski Szlak Turystyczny i Złoty Szlak. Pierwszy jest trasą pieszą, drugi szlak – pieszą i rowerową. Opis i mapka Miejskiego Szlaku Turystycznego jest w osobnej zakładce.

Złoty szlak
Prowadzi od Zamku Książąt Pomorskich przez plac Żołnierza Polskiego, al. Papieża Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki, Jasne Błonia, Park Kasprowicza aż do Lasu Arkońskiego i jeziora Głębokie. Na szklaku są ścieżki rowerowe oraz miejsca do parkowania jednośladów.

Niezwykli Szczecinianie i ich kamienice
Szlak dotyczy trzynastu śródmiejskich kamienic i ich niezwykłych lokatorów okresu przed i powojennego. Mapa szlaku z opisem jest do pobrania na stronie www.kamieniceszczecina.pl

Podziemne Trasy Turystyczne
Największy schron cywilny w Polsce z okresu II wojny światowej znajduje się pod głównym dworcem kolejowym na głębokości około pięciu pięter. Zwiedzający mają do wyboru dwie trasy tematyczne: „II Wojna Światowa” i „Zimna Wojna”. Zwiedzanie każdej z tras twa godzinę. Szczegółowe informacje są na stronie www.schron.szczecin.pl

Bulwary nadodrzańskie
Bulwary rozciągają się w rejonie Mostu Długiego i Trasy Zamkowej. To wspaniałe miejsce dla spacerowiczów, rowerzystów i oczywiście żeglarzy. Na bulwarach jest kilka lokali gastronomicznych, gdzie w miłym klimacie można spróbować różnych specjałów.

Wały Chrobrego
To jedne z piękniejszych tarasów widokowych w Europie, skąd można podziwiać rozległą panoramę na Odrę i port. Mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu Odry. Centralne miejsce na Walach Chrobrego zajmuje gmach, w którym mieści się Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny, po bokach są zlokalizowane budynki: Akademii Morskiej i Urzędu Wojewódzkiego. Z tarasu do brzegu Odry można zejść szerokimi schodami. U podnóża Wałów znajduje się zdobiona fontanna oraz dwie kolumny stylizowane na latarnie morskie.

Zamek Książąt Pomorskich – ul. Korsarzy 34
Dawna siedziba książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów, obecnie ośrodek życia kulturalnego . Odbywają się w nim koncerty, działa kameralne Kino Zamek, Teatr Krypta oraz Piwnica Przy Krypcie. Można zwiedzać galerie wystaw czasowych oraz muzealną ekspozycję przedstawiającą dzieje Zamku oraz dynastii Gryfitów a z wieży widokowej podziwiać panoramę miasta. W skrzydle menniczym mieści się Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Informacje o imprezach odbywających się na Zamku są dostępne na stronie www.zamek.szczecin.pl.

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba z wieżą widokową – ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 19
Gotycka świątynia ufundowana w 1187 roku przez Geringera z Bambergu. Bardzo zniszczona podczas II wojny światowej została odbudowana w latach 70 XX w. Kościół posiada cenne wyposażenie: gotyckie tryptyki, płyty nagrobne i epitafia. W katedrze są wspaniałe 65 – głosowe organy, na których często wykonywane są koncerty. W 2008 roku odbudowano wierzę, w której znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. Obok katedry stoi dzwon z 1681 r. oraz gotycka wikarówka z XV w.

Cmentarz Centralny w Szczecinie – ul. Ku Słońcu 125 a
Jest to największa nekropolia w Polsce i trzecia w Europie. Zajmuje prawie 170 hektarów i jest dziełem architektoniczno – parkowym. Została uruchomiana w 1901 roku i była wzorowana na nekropoliach Hamburga i Wiednia. Cmentarz zaprojektowano na założeniach parkowych z dużą ilością różnorodnej często egzotycznej roślinności, żywopłotami, interesującymi elementami małej architektury, fontannami, kamiennymi studniami i innymi elementami rzeźbiarskimi. Projekt wykonał architekt miejski Wilhelm Meyer – Schwartau. Obecnie to nie tylko miejsce kontemplacji ale także wspaniały park. Odbywają się tu również wydarzenia kulturalne jak coroczny koncert dedykowany „Tym, którzy nie wrócili z morza”. Zwiedzanie cmentarza ułatwiają 2 wytyczone trasy: historyczna i dendrologiczna.
www.cmentarze.szczecin.pl

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – ul. Niemierzyńska 18A
Muzeum mieści się w zabytkowej zajezdni tramwajowej z 1912 roku. Od 2006 roku jest jednym z z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. W zbiorach muzeum są tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, pojazdy nietypowe, sprzęt elektroniczny, telekomunikacyjny i gospodarstwa domowego. Najcenniejsza jest unikatowa kolekcja blisko stu zabytkowych pojazdów jak np. mikrosamochód Smyk, którego seryjna produkcja miała ruszyć w Szczecińskiej Fabryce Motocykli, czy jedyny w kraju Fiat 126p w wersji terenowej.
www.muzeumtechniki.eu

Zwiedzanie miasta zabytkowym tramwajem
Latem w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 14.33 i 16.03 z przystanku przy głównym dworcu kolejowym można zwiedzać Szczecin zabytkowym tramwajem. Trasa została tak wytyczona aby można było zobaczyć najciekawsze zabytki i obiekty w mieście. Bilety w cenie 3 zł – normalny i 2 zł – ulgowy można kupić u konduktora w tramwaju lub kasie ZDiTM.

Zwiedzanie miasta rowerem
Szczecin i okolice miasta to doskonale tereny do wycieczek rowerowych. Od sierpnia 2014 roku działa w Szczecinie miejski system wypożyczalni rowerów. Jest to samoobsługowa wypożyczalnia, składająca się z 33 stacji i 338 rowerów. Piesze 20 minut jest bezpłatne. Cennik oraz informacje jak wypożyczyć rower są na stronie www.bikes-srm.pl.