Sauna

Sauna fińska jest nie tylko zabiegiem ciepło leczniczym, lecz także środkiem higieniczno-profilaktycznym.
Polega na naprzemiennym przegrzewaniu i ochładzaniu całego ciała. Jest doskonałym czynnikiem hartującym i pielęgnującym ciało, sprzyjajacym również leczeniu różnych dolegliwości (m.in. złagodzenia bólów mięśni). Na skutek zmiany temperatury (ogrzewanie i schładzanie ciała) dochodzi do wzrostu przemiany materii, zwiększonego wydzielania potu, oczyszczenia organizmu poprzez usunięcie produktów przemiany materii oraz toksyn, a także przyspieszenia tętna i oddechu. Ciepło wytworzone w ciele doskonale koi nerwy i uspakaja układ nerwowy, a także usuwa zmęczenie.
Zabiegi w saunie hartują organizm, poprawiają jego odporność immunologiczną. W saunie suchej temperatura wynosi ok. 90 – 100°C, wilgotność w pomieszczeniu to około 10%. Rozgrzane w piecu kamienie można polewać wodą, co powoduje wzrost wilgotności, nie temperatury.

Zalecamy następujące zasady korzystania:

  • Z sauny nie należy korzystać bezpośrednio po wysiłku fizycznym, na czczo lub po zbyt obfitym posiłku. Należy odpocząć 15 – 30 minut zanim skorzysta się z sauny.
  • Kąpiel w saunie należy zażywać jedną lub dwie godziny po posiłku.
  • Przed kąpielą w saunie należy starannie obmyć ciało pod prysznicem. Następnie dokładnie wytrzeć się ręcznikiem (sucha skóra poci się szybciej).
  • W saunie należy rozłożyć ręcznik pod całą powierzchnią ciała. Następnie należy położyć się na dolnej lub górnej ławce lub usiąść w swobodny sposób (intensywne, ale krótsze ogrzewanie mniej obciąża serce i krążenie).
  • Wypacamy się nie dłużej niż 15 minut – jest to czas wystarczający do ogrzania się i dostatecznego wypocenia.
  • Po wyjściu z sauny należy schłodzić ciało zimnym prysznicem (prysznic należy zacząć od schładzania stóp, nóg i dalej w kierunku serca), chłodzenie ciała ma na celu wywołanie skurczu naczyń krwionośnych, poprawiając ich wydolność.
  • Po zabiegu zaleca się wypoczynek w pozycji siedzącej lub leżącej (ok. 10 – 15 min).

Zaleca się 2 lub 3 sesje w saunie wg zasad opisanych powyżej, każdorazowo należy schłodzić ciało (niedostateczne schłodzenie może wywołać ból i zawroty głowy oraz gorszenie samopoczucia).
Zdrowy człowiek może korzystać z sauny dwa – trzy razy w tygodniu.
Po kąpieli w saunie należy uzupełnić płyny pijąc wodę mineralną lub soki (najlepiej pomidorowy ponieważ uzupełnia straty potasu).

Godziny otwarcia

SAUNA SDS JEST NIECZYNNA DO ODWOŁANIA.

Szanowni Państwo
zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.05.2021r. z  późniejszymi zmianami, w saunie Szczecińskiego Domu Sportu może przebywać 1 osoba. Do ograniczeń nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Sauna czynna jest codziennie w godzinach od 07.00 do 21.30, a ostatnie wejścia są realizowane o 20.30.

Sauny w dni parzyste są koedukacyjne, a w dni nieparzyste rozdzielone na damską i męską.

Klienci posiadający karnet ulgowy, lecz nie posiadający dokumentu uprawniającego do ulgi. Mogą korzystać z basenów i sauny w godzinach promocyjnych tzn.
w godzinach 10:00-16:00 w dni powszednie ,
w godzinach 9:00-10:00 w weekendy i święta.

Klienci posiadający karnet ulgowy i dokument uprawniający do ulgi. Mogą korzystać z basenów i sauny we wszystkich godzinach pracy kompleksu.

Serdecznie zapraszamy!

Regulamin korzystania z sauny

Cennik

 sauna

60 minut
60 minut

10 zł / osoba
100 zł / cała / do 10 osób/

 

Galeria zdjęć

Kontakt

specjalista odnowy biologicznej
tel. 91 312 32 47

Zespół Obiektów Szczeciński Dom Sportu
ul. Wąska 16
71-415 Szczecin
tel. 91 312 32 47

p.o. Kierownik Obiektu
tel. 91 312 32 40
sds@mosrir.szczecin.pl